Бебеносенето разкрива пред родителите един нов свят. Различни приспособления за носене (слингове, ергономични раници), различни техники за връзване(начини на връзване на слинговете), различни начини за носене (отпред, на гръб, на хълбок), различни марки и десени. Като цяло толкова много различни неща, че един току що навлизащ в тази материя родител, може да се обърка тотално. За това реших да напиша и една такава сборна статия, в която да синтезирам видовете носилки заедно с плюсовете и минусите. Хубаво е да имате предвид обаче, че хората са различни и ако за мен една носилна е изключително удобна, така за някой друг, същата тази носилна може да не е. Именно поради тази причина е хубаво да се пробва.
Еластичен слинг
Еластичните слингове са много разпространени у нас. те са и също сравнително по-достъпни като цена, но се използват за кратък период от време. Еластичните слингове са подходящи за новородени и малки бебета. С натежаването на бебето, поради материята, слигът започва да провисва. Еластичният слинг представлява голямо парче еласичен плат, който е машинно изработен. Тези слингове имат разтегливост в вете посоки –както по ширина, така и по дължина. Въпреки че на първо четене изглеждат много удобни и лесни за използване, разтегливостта на плата всъщност се явява голям техен минус. Много често родителите се притесняват да затегнат слинга и се получава неоптимално поставяне на бебето в него.
Тъкан слинг
Тъканият слинг представлява голямо парче тъкан плат, което за разлика от еластичните слингове има изключително малки разтегливи свойства само по диагонал. Слинговете могат да бъдат машинно изработени и ръчно изтъкани. Съществуват различни начини на тъкане – различни кройки, различни плътности на платовете, различни десени. Тъканите слингове варират в размери от 2,20 метра до 5,60 метра по дължина, а ширината им е от 45см до 70см.
Тези слингове предлагат богат избор от начини на връзване и носене на бебето, както и са по-лесни за оптимално поставяне на бебето в тях. Друга много съществена полза е, че могат да се използват от новородено бебе до прохождането. В този ред на мисли, въпреки това, че са сравнително по-скъпи от еластичните слингове, реално те намират приложение за много по-дълъг период от време. Друго предимство на тъкания слинг е, че се наглася точно по формата и размерите на вашето бебе и осигурява оптимална подкрепа на гръбчето и вратлето, както е ергономична поза на крачетата.
Слинг с халки
Слингът с халки, известен още като ринг слинг е тъкан плат, с по-малка дължина от тази на тъканите слингове, към единия край на който са пришити две халки. Размерите им са около 2 метра по дължина и от 45 до 70 см по ширина. Предимството на тези слингове е, че се поставя по-лесно и бързо. Основен недостатък е, че тежестта пада върху едното рамо на носещия, което се усеща осезаемо при по-тежки деца. За новородени и малки бебета това е прекрасен вариант за носила, стига да е удобна и да допада на носещия.
Мех дай
Това е носилка, чиито произход е азиатски. Мех дай е сравнително по-лесен за използване от слинг шала. Представлява правоъгълно парче плат с презрамки и колан. Основно предимство е лесното му поставяне. Трябва да се има предвид обаче, че не е подходящ за новородени. При по-тежки деца не е удобен, поради факта че презрамките и колана са от плат и тежестта не се разпределя толкова добре, колкото при използване на тъкан слинг шал.
Омбухимо
Това e носилка, която води своето начало от Япония. Представлява правоъгълно парче плат, което е по-малко от това на мех дай. Използва се за носене на гръб и е характерна с това, че няма колан, а вместо това има по една халка в долните краища на плата. Препоръчва се за носене на по-големи деца – от 10 кг нагоре.
Ергономична раница
Ергономичната раница е адаптирана версия на слинг. Раниците биват много и различни видове. Те се различават от кенгуру раницата и поставянето не бебето в тях е в ергономична позиция. Раниците представляват правоъгълно парче плат, към което има прикрепени презрамки, колан, закопчалки. Всичко това се регулира спрямо структурата на бебенцето и носещия. Огромен плюс на ергономичните раници е това, че се поставят много лесно и бързо. Те не могат да дадат толкова добра подкрепа на гръбчето и вратлето, както слингът. Именно поради тази причина се препоръчват за бебенца след 4-ти месец.
Като за финал
Както виждате има огромно разнообразие от ергономични носилки, които може да използвате, за да бъдат вашите деца близо до вас. Не ги лишавайте от възможността да бъдат сгушени и да усещат сърцето ви. Знам, че в началото ви се струва мисията невъзможна да се справите със слинг. Но както всяко нещо – колкото повече го правите, толкова по-добри ставате. За да се ориентирате в това, коя носилна е най-подходяща и удобна за вас и вашето бебе, можете да наемете различни видове от библиотеката. Не подценявайте и важността на консултациите. Там ще се научите как бързо и лесно да слагате своето бебе в слинг и ще получите увереност, че се справяте прекрасно. Веднъж влюбили се в магията на слинга, мисля че няма да можете да се сбогувате с него, дори когато бебето ви порасне достатъчно, за да можете да го носите в ергономична раница.